خرید(كاربرد آستانه برای جلوگیری از آبشستگی اطراف كوله های پل)

كاربرد آستانه برای جلوگیری از آبشستگی اطراف كوله های پل|50037547|imv34011961|
پژوهشگر گرامی،شما با عنوان كاربرد آستانه برای جلوگیری از آبشستگی اطراف كوله های پل وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.

مشخصات نویسندگان مقاله کاربرد آستانه برای جلوگیری از آبشستگی اطراف کوله های پل

مسعود ذکایی آشتیانی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی آب دانشگاه صنعتی امیرکبیر
امیررضا زراتی - استاد دانشکده عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر
حسین حیدری - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی آب دانشگاه صنعتی امیرکبیر
محمد بدلی مشاهیر - دانشجوی دکتری مهندسی آب دانشگاه صنعتی امیرکبیر


چکیده مقاله:

آبشستگی در اطراف پایه و کوله های پل یکی از عوامل هیدرولیکی تخریب و آسیب دیدگی اکثر پلها می باشد. در راستای تحقیقات انجام شده در این ارتباط روشهای مختلفی برای کنترل آبشستگی در اطراف کوله های پل ارائه شده است. از جمله این روشها ریختن ریپ رپ در اطراف کوله پل و یا استفاده از طوق می باشد. در این تحقیق با احداث یک آستانه در پایین دست کوله های پل، سعی در کنترل آبشستگی در محدوده کوله شده است. کوله های پل با باز شدگی 0/59 مورد آزمایش قرار گرفته است. آستانه بکار برده شده در این تحقیق در فواصل 11%، 23%، 34% عرض بازشدگی در پایین دست کوله پل بصورت هم تراز با سطح بستر قرار گرفته و اثر آن در کاهش عمق و وسعت حفره آبشستگی در اطراف کوله پل مورد آزمایش قرار گرفته است. آزمایشات در شرایط زیر آستانه حرکت ذرات بستر انجام شده و در پایان هر آزمایش میزان تغییران حفره آبشستگی در اطراف کوله پل برداشت شده است. نتایج حاصل از این آزمایشات نشان داد با آنکه احداث آستانه در پایین دست کوله پل تأثیر نسبتا کمی در کاهش حداکثرعمق آبشستگی موضعی اطراف کوله پل دارد، ولی وسعت حفره آبشستگی در اطراف کوله مخصوصا در پایین دست آن محدود شده
و توسعه آن به سمت پایین دست کم می شود. در این پژوهش نتایج هر یک از آزمایشات و تغییرات بستر در اطراف کوله پل در مقایسه با حالت بدون آستانه مورد بررسی قرار گرفته است.


کلیدواژه‌ها:

آبشستگی - کوله پل - محافظت - آستانه


نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:


ذکایی آشتیانی, مسعود؛ امیررضا زراتی؛ حسین حیدری و محمد بدلی مشاهیر، ۱۳۸۸، کاربرد آستانه برای جلوگیری از آبشستگی اطراف کوله های پل، هشتمین کنگره بین المللی مهندسی عمران، شیراز، دانشگاه شیراز


در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (ذکایی آشتیانی, مسعود؛ امیررضا زراتی؛ حسین حیدری و محمد بدلی مشاهیر، ۱۳۸۸)
برای بار دوم به بعد: (ذکایی آشتیانی؛ زراتی؛ حیدری و بدلی مشاهیر، ۱۳۸۸)